Aktualności

"Było dla niej normalnym, że mąż znęca się nad żoną". Przemoc domowa - jak wyjść z roli ofiary?

25 lipca 2019
"Było dla niej normalnym, że mąż znęca się nad żoną". Przemoc domowa - jak wyjść z roli ofiary?

Polska

 

 

Sytuację osób, które padają ofiarami przemocy w rodzinie, skomentował na antenie Polsat News Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. Zauważył, że sygnały wysyłane przez matkę Dawida, mogą skłonić kobiety nękane przez mężów i partnerów do wyjścia z roli ofiary.

 

- Być może wiele kobiet cierpiących z powodu przemocy psychicznej po ostatnich wydarzeniach, zacznie szukać pomocy. Być może te organy i instytucje, które powinny udzielać pomocy, zaczną reagować natychmiast. Policja często bagatelizuje takie zgłoszenia, szczególnie jeśli chodzi o przemoc psychiczną - podkreślił.

 

- Ofiary przemocy psychicznej powinny znaleźć sprzymierzeńca w walce - psychologa, dzielnicowego. Są telefony zaufania. To sprawca powinien oddalać się od domu i rodziny, a nie ofiara - zaznaczył. 

 

Z policyjnych statystyk za rok 2018 wynika, że ogólna liczba ofiar przemocy w rodzinie wyniosła 88 133 osób, w tym 65 057 kobiet, 10 672 mężczyzn i 12 404 małoletnich. 427 dzieci zostało umieszczonych w niezagrażającym im miejscu, np. rodzinie zastępczej czy placówce opiekuńczej.

 

Podstawą jest niebieska karta

 

Dokumentem poświadczającym o przemocy w rodzinie jest tzw. niebieska karta. Założyć ją mogą policja, ośrodki pomocy społecznej, służby zdrowia, szkoły czy komisje rozwiązywania problemów alkoholowych. Należy pamiętać, że nie jest ona równoznaczna ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa dotyczącego przemocy w rodzinie.

 

Policjanci przyjeżdżający do domu, w którym dzieje się komuś krzywda, mają obowiązek założyć niebieską kartę. Jeśli tego nie robią, warto im o tym przypomnieć. To ważny dowód na to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w danej rodzinie. To też sygnał dla dzielnicowego, aby regularnie odwiedzać dom, w którym dochodzi do przemocy.

 

"Powiedział, że żona przyjdzie jutro i wycofa zarzuty"

 

Kuratorzy sądowi na co dzień mają do czynienia z osobami w trudnej sytuacji rodzinnej. Piotr, od kilku lat pracujący w województwie lubelskim, wspomina historię sprzed kilku tygodni.

 

- Rozmawiałem z kobietą, której mąż groził zabójstwem siekierą, wymachując przed nią i czwórką dzieci tym narzędziem. Został zatrzymany na 48 godzin, gdyż stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia rodziny. Wszczęto postępowanie, doprowadzono go do prokuratury, przedstawiono zarzut. Mężczyzna przyznał się, ale wychodząc, powiedział, że żona przyjdzie jutro i wycofa zarzuty - opowiada polsatnews.pl.

 

Przypuszczenia sprawdziły się. Kobieta zjawiła się w prokuraturze z dziećmi, aby faktycznie wycofać zarzuty. Po rozmowie z prokuratorem, który użył argumentu dobra dzieci, zdecydowała się nie odwoływać zeznań.

 

- Pochodziła z rodziny z problemem alkoholowym. Było dla niej normalnym, że mąż znęca się nad żoną. Taki miała wzorzec. Na szczęście, postanowiła zawalczyć o lepszy los dla siebie i swoich dzieci - dodaje kurator.

 

Aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej temu mężczyźnie.

 

"Dziecko jest bierną ofiarą przemocy"

 

Przemoc domowa nie dotyczy wyłącznie kobiet. Często w nieudanych relacjach są jeszcze dzieci, które przyglądają się agresywnej codzienności mamy i taty.

 

- W przypadku, gdy mężczyzna podnosi rękę na kobietę, dziecko jest bierną ofiara przemocy, patrzy, obserwuje. To dla niego ogromna trauma. Nie ma wzorców, widzi tylko kłótnie, przepychanki, rękoczyny. Wychowuje się w domu bez empatii i miłości - zaznacza w rozmowie z polsatnews.pl Krystyna Żytecka, prezes zarządu fundacji Pomoc Kobietom i Dzieciom.

 

Konsekwencje dla osoby wzrastającej w takim domu zależą od jej wrażliwości.

 

- Będzie ona albo sprawcą przemocy lub nie podoła nauce w szkole - dodaje.

 

Pomoc psychologa

 

Żytecka opowiada w jaki sposób matka może pomóc dziecku, które było bierną lub czynną ofiarą przemocy.

 

- Natychmiast należy je zaprowadzić do psychologa. Najlepiej do doświadczonego, licencjonowanego, który pracował wcześniej z takimi ofiarami. Mama również powinna wybrać się na terapię - radzi.

 

Fundacja Żyteckiej najpierw dba o zabezpieczenie prawne ofiary.

 

- Pomagamy takiej kobiecie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Pytamy również o jej wydolność finansową, jeśli chodzi o dzieci. Często występujemy w sądach jako pełnomocnicy w sprawach o alimenty i obecność dzieci przy matce - opowiada.

 

- Staramy się również, aby władza rodzicielska ojców była ograniczona w trzech sprawach: edukacji, zdrowiu oraz wyjazdach za granicę. Ojcowie często złośliwie nie chcą wyrazić zgody np. na pójście dziecka do danej szkoły, lekarza, psychologa czy wyjazd za granicę. Ta mała istota staje się narzędziem walki pomiędzy rodzicami - dodaje Żytecka.

 

Telefony alarmowe

 

Dla ofiar przemocy oraz szukających pomocy w sprawie zaginionych dzieci dostępne są bezpłatne telefony alarmowe.

 

116 111 - Niebieska Linia - czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00-2:00

 

116 123 - Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny; czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-22:00

 

116 000 - Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka; czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-17:00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 9:00-13:00

PixabaMatka zamordowanego przez ojca 5-letniego Dawida zgłosiła, że mąż znęcał się nad nią psychicznie. Nie wszystkie ofiary przemocy w rodzinie mają tyle siły, by to zrobić. Zdaniem Leszka Mellibrudy, psychologa społecznego, ta głośna historia może sprawić, że osoby cierpiące z powodu przemocy psychicznej nabiorą odwagi. Eksperci radzą, gdzie i w jaki sposób szukać po

Nabór 2015 do Grupy Wsparcia "Chcę być bardziej asertywna i kreatywna na co dzień"

16 luty 2015

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaprasza wszystkie osoby doświadczające przemocy domowej w tym i uzależnienia na Warsztatową Grupę Wsparcia „Chcę być bardziej asertywną i kreatywną na co dzień".

...

więcej

Nabór 2015 do Grupy Wsparcia "Życie po przemocy"

16 luty 2015

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaprasza wszystkie osoby doświadczające przemocy domowej w tym i uzależnienia na Warsztatową Grupę Wsparcia „Życie po przemocy”.

...

więcej

Kolejna Edycja Warsztatowej Grupy Wsparcia!

1 września 2014

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaprasza wszystkie osoby doświadczające przemocy domowej w tym i uzależnienia ze strony partnera/ki na kolejną edycję Warsztatowej Grupy Wsparcia, która odbywać sie będzie w każdą środę od godziny 18:00. Miejscem spotkań grupy będzie lokal Fundacji przy ul. Wąchockiej 4 lok. 5.  

...

więcej

Rada ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości

11 czerwca 2014

Jesteśmy dumni z naszej Pani Prezes Funadcji Krystyny Żyteckiej, gdyż została powołana do Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości. Gratulacje!

...

więcej

Udanych Świąt Wielkiej Nocy

18 kwietnia 2014

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób szczerze życzy Prezes Zarządu Fundacji p. Krystyna Żytecka wraz z pracownikami.

...

więcej

Konferencja "Przemoc w rodzinie i jej skutki"

13 luty 2014

W dniu dzisiejszym Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" brała udział w konferencji "Przemoc w rodzinie i jej skutki" zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim.

...

więcej

Konferencja w sprawie ratyfikacji Konwencji CAHVIO

4 luty 2014

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" wzięła udział w Sejmowej Konferencja w sprawie ratyfikacji Konwencji CAHVIO. Mocny głos prezes zarządu p. Krystyny Zyteckiej.

...

więcej

Dzień Białej Wstążki "Stop przemocy wobec kobiet"

6 grudnia 2013

W dniu dzisiejszym przedstawicielki Fundacji, prezes zarządzu p. Krystyna Żytecka oraz Magdalena Iczałow, wzięły udział w sejmowej konferencji prasowej dt. kampani Dnia Białej Wstążki.

...

więcej

Świąteczne Życzenia

20 grudnia 2013

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim podopiecznym, darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w pomoc osobom doznającym przemocy domowej.

 

...

więcej

Zespół Dobrych Zmian

11 lipca 2013

Fundacja 'Pomoc Kobietom i Dzieciom' wśród uczestników Parlamentanego Zespołu Dobrych Zmian.

...

więcej

1 2 3 4

copyright 2012
Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom