Aktualności

Dzień Białej Wstążki "Stop przemocy wobec kobiet"

6 grudnia 2013

Kampania Białej Wstązki jest międzynarodową kampanią mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Odbywa się w ramach światowych 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Kampania prowadzona jest w ponad 55 krajach świata i skierowana jest do mężyczyzn. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie, kiedy to 6 grudnia 1989 roku w Monteralu, mężyczna zamordował na tamtejszej Politechnice 14 kobiet i ranił 13, twierdząc iż nie udało mu się ukończyć studiów technicznych, ponieważ to właśnie dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w ciągu zaledwie sześciu tygodni ponad 100 000 mężyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol ich osobistego sprzeciwu i deklaracji, iż nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet, jak również będą reagować na każdy akt przemocy wymierzony w kobiety.

 

"My, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet".

 

W dniu dzisiejszym przedstawicielki Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom", prezes zarządu p. Krystyna Żytecka oraz Magdalena Iczałow, wzięły udział w sejmowej konferencji prasowej dt. kampani Dnia Białej Wstążki, wraz z posałami Platformy Obywatelskij p. Małgorzatą Kidawą-Błońską, p. Elżbietą Radziszewską, p. Killion Munyama, insp. Krzysztofem Łaszkiewicz - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, st. sierż. Jarosławem Dądalski. W czasie konferencji prezes zarządu p. Krystyna Żytecka informowała iż liczba ofiar przemocy, szczególnie kobiet, wzrosła. Większość poszkodowanych nie chce zgłaszać się w celu uzyskania pomocy do organizacji pozarządowych czy organów ścigania. 

 

" (...) Jeśli chodzi o 2012 rok, statystyka wzrosła i to sporo, np. w naszej fundacji jest o 120 ofiar przemocy więcej niż w 2011 roku, jeżeli chodzi o zgwałcenia, również statystyka się podniosła. Chcemy z tym walczyć na co dzień, ale niestety ofiary przemocy nie chcą się zgłaszać. Oceniają, że nic to nie da, nikt im nie pomoże, ale wcale tak nie jest".

 

Słowa prezes Krystyny Żyteckiej potwierdził st. sierż. Jarosław Dądalski, który na codzień posiada kontakt z osobami doświadczającymi przemocy. Zaapelował do ofiar przemocy, aby nie bały zgłaszać się aktów przemocy na Policję:

 

"My, Policjanci, jesteśmy po to, aby wam pomagać, więc zgłaszajcie się do nas".

 

Insp. Krzysztof Łaszkiewicz w czasie konferencji przedstawił ostatnie statystyki policyjne.

 

"W ubiegłym roku notowaliśmy około 30 tys. przypadków przemocy wobec kobiet (...) w tym 1700 przypadków zgwałceń, natomiast takich przypadków wobec mężyczyzn prowadzimy około 4000. Nie ma co się licytować, ten problem występuje po jednej i po drugiej stronie, jednakże statystyka pokazuje iż ofiarami przemocy domowej są na ogół kobiety. To jest poważny problem, o tym trzeba rozmawiać i trzeba do tego wspólnymi siłami podejść".

 

Natomiast p. Magdalena Iczałow, terapeuta - seksuolog pracująca w Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaapelowała do osób, które znają lub podjerzewają iż ktoś z ich otoczenia może doświadczać przemocy domowej.

 

"(...) Chciałam zaapelować do osób, które w swoim środowisku, w swoim gronie, posiadają koło siebie ofiarę przemocy , (...) aby zgłaszały, oni jako świadkowie przemocy; osobiście, bądź na piśmie, wszystkie akty przemocy na Policję, do Ośrodków Pomocy Społecznej, bądź organizacji pozarządowych".

 

W dniu dzisiejszym uczestnicy konferencji prasowej, przypinali posłom i posłankom Białą Wstążkę, jako znak ich sprzeciwu stosowania przemocy ze względu na płeć.

 

Poniżej znajduje się link do konferencji prasowej dt. Dnia Białej Wstązki, zapraszamy do obejrzenia:

 

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=4020383A9F8BA035C1257C3800718FAB#

 

Boogie z zespołu Łobuzy Naszym Darczyńcą! Dziękujemy:)

20 grudnia 2018

 

Zwycięzca 9 odcinka 10 edycji Twoja Twarz brzmi znajomo Boogie z zespołu Łobuzy przekazał wygraną Naszej Fundacji:)

...

więcej

Życzenia Świąteczne i Noworoczne

16 grudnia 2018

Wesołych Świąt I Szczęśliwego Nowego 2019 Roku

...

więcej

KUPUJĄC TĘ KSIĄŻKĘ, WSPIERASZ FUNDACJĘ „POMOC KOBIETOM I DZIECIOM“, KRS 0000025056, www.przemockid.pl

8 kwietnia 2018

KUPUJĄC TĘ KSIĄŻKĘ, WSPIERASZ FUNDACJĘ „POMOC KOBIETOM I DZIECIOM“, KRS 0000025056, www.przemockid.pl. 

...

więcej

NABÓR NA WARSZTATOWĄ GRUPĘ WSPARCIA

1 marca 2018

OD DNIA 01 MARCA 2017 ROKU OGŁASZAMY NABÓR NA WARSZTATOWĄ GRUPĘ WSPARCIA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ, JAK TEŻ DLA OFIAR ZGWAŁCENIA, OSÓB ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z SYNDROMEM WSPÓŁUZALEŻNIENIA I OFIAR PRZESTĘPSTW.

 

 

...

więcej

Zapraszamy na bezpłatne porady psychologiczne i porady prawne

1 marca 2018

W ramach programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom" adresowanego do mieszkańców Warszawy Dzielnicy Praga Południe, zapraszamy osoby doznające przemocy domowej, bądź osoby zmagające się ze współuzależnieniem do odbycia bezpłatnych porad psychologicznych i porad prawnych.

...

więcej

Przekaż 1% Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom"

6 marca 2018

1 % PODATKU: KRS 0000025056, Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom"

...

więcej

Trzeba być głupią, by wyjść za policjanta

16 września 2017

Nr 38/2017 Newsweek Polska, "Trzeba być głupią, by wyjść za policjanta", TEKST Anna Szulc ILUSTRACJA Anna Reinert/Jacek Faleńczuk
...

więcej

Pigułka Gwałtu Może Być Koszmarem Twoich Wymarzonych Wakacji

28 czerwca 2017

PIGUŁKA GWAŁTU: JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ

...

więcej

NABÓR NA WARSZTATOWE GRUPY WSPARCIA

20 luty 2017

OD 01 MARCA 2017 ROKU OGŁASZAMY NABÓR 

...

więcej

Pan Dariusz Kordek Naszym Darczyńcą!

20 marca 2016

Pan Dariusz Kordek wygrał odcinek programu telewizyjnego PolsatuTwoja twarz brzmi znajomo, a pieniądze z wygranej przekazal Naszej Fundacji! DZIĘKUJEMY PANIE DARIUSZU!

...

więcej

1 2 3

copyright 2012
Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom