Aktualności

Dzień Białej Wstążki "Stop przemocy wobec kobiet"

6 grudnia 2013

Kampania Białej Wstązki jest międzynarodową kampanią mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Odbywa się w ramach światowych 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Kampania prowadzona jest w ponad 55 krajach świata i skierowana jest do mężyczyzn. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie, kiedy to 6 grudnia 1989 roku w Monteralu, mężyczna zamordował na tamtejszej Politechnice 14 kobiet i ranił 13, twierdząc iż nie udało mu się ukończyć studiów technicznych, ponieważ to właśnie dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później w ciągu zaledwie sześciu tygodni ponad 100 000 mężyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol ich osobistego sprzeciwu i deklaracji, iż nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet, jak również będą reagować na każdy akt przemocy wymierzony w kobiety.

 

"My, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet".

 

W dniu dzisiejszym przedstawicielki Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom", prezes zarządu p. Krystyna Żytecka oraz Magdalena Iczałow, wzięły udział w sejmowej konferencji prasowej dt. kampani Dnia Białej Wstążki, wraz z posałami Platformy Obywatelskij p. Małgorzatą Kidawą-Błońską, p. Elżbietą Radziszewską, p. Killion Munyama, insp. Krzysztofem Łaszkiewicz - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, st. sierż. Jarosławem Dądalski. W czasie konferencji prezes zarządu p. Krystyna Żytecka informowała iż liczba ofiar przemocy, szczególnie kobiet, wzrosła. Większość poszkodowanych nie chce zgłaszać się w celu uzyskania pomocy do organizacji pozarządowych czy organów ścigania. 

 

" (...) Jeśli chodzi o 2012 rok, statystyka wzrosła i to sporo, np. w naszej fundacji jest o 120 ofiar przemocy więcej niż w 2011 roku, jeżeli chodzi o zgwałcenia, również statystyka się podniosła. Chcemy z tym walczyć na co dzień, ale niestety ofiary przemocy nie chcą się zgłaszać. Oceniają, że nic to nie da, nikt im nie pomoże, ale wcale tak nie jest".

 

Słowa prezes Krystyny Żyteckiej potwierdził st. sierż. Jarosław Dądalski, który na codzień posiada kontakt z osobami doświadczającymi przemocy. Zaapelował do ofiar przemocy, aby nie bały zgłaszać się aktów przemocy na Policję:

 

"My, Policjanci, jesteśmy po to, aby wam pomagać, więc zgłaszajcie się do nas".

 

Insp. Krzysztof Łaszkiewicz w czasie konferencji przedstawił ostatnie statystyki policyjne.

 

"W ubiegłym roku notowaliśmy około 30 tys. przypadków przemocy wobec kobiet (...) w tym 1700 przypadków zgwałceń, natomiast takich przypadków wobec mężyczyzn prowadzimy około 4000. Nie ma co się licytować, ten problem występuje po jednej i po drugiej stronie, jednakże statystyka pokazuje iż ofiarami przemocy domowej są na ogół kobiety. To jest poważny problem, o tym trzeba rozmawiać i trzeba do tego wspólnymi siłami podejść".

 

Natomiast p. Magdalena Iczałow, terapeuta - seksuolog pracująca w Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaapelowała do osób, które znają lub podjerzewają iż ktoś z ich otoczenia może doświadczać przemocy domowej.

 

"(...) Chciałam zaapelować do osób, które w swoim środowisku, w swoim gronie, posiadają koło siebie ofiarę przemocy , (...) aby zgłaszały, oni jako świadkowie przemocy; osobiście, bądź na piśmie, wszystkie akty przemocy na Policję, do Ośrodków Pomocy Społecznej, bądź organizacji pozarządowych".

 

W dniu dzisiejszym uczestnicy konferencji prasowej, przypinali posłom i posłankom Białą Wstążkę, jako znak ich sprzeciwu stosowania przemocy ze względu na płeć.

 

Poniżej znajduje się link do konferencji prasowej dt. Dnia Białej Wstązki, zapraszamy do obejrzenia:

 

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=4020383A9F8BA035C1257C3800718FAB#

 

Cornette Underwear sp. z o.o. sp.j.

4 kwietnia 2022

Cornette Underwear sp. z o.o. sp. j. to nasi darczyńcy o wielkich sercach.

...

więcej

Od 01 marca 2022r. zapraszamy na bezpłatne konsultacje psychologiczne, porady prawne i na warsztatową grupę wsparcia

1 marca 2022

W ramach programu, realizowanego przez Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom", finansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzialnicy Praga Południe, adresowanego do mieszkańców Warszawy Dzielnicy Praga Południe, od 01 marca 2022r. zapraszamy osoby doznające przemocy w rodzinie, bądź osoby zmagające się ze współuzależnieniem do odbycia bezpłatnych porad prawnych, konsultacji psychologicznych dla dorosłych i konsultacji psychologicznych dla dzieci.

...

więcej

OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI !!!

22 listopada 2021

Uwaga na oszustów !!!...

więcej

Fort Boyard Polska s01e07

3 października 2021

Zwycięzcy: modelka Osi Ugonoh, wokalista Czadoman i TikToker Krystian Ziętkowski swoją wygraną przekazali na cele statutowe Naszej Fundacji. Gratulujemy wygranej i dziękujemy za wielkie serce ❤...

więcej

Kobieta została zgwałcona na dyskotece. Prokurator umorzył sprawę. "Skoro nie nosi bielizny, to prowokuje"

30 sierpnia 2021

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27496585,kobieta-zostala-zgwalcona-w-dyskotece-prokurator-umorzyl-sprawe.html

...

więcej

20 lecie

4 lipca 2021

20 lat działalności Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom"...

więcej

25 listopada Międzynarodowym Dniem Zwalczania Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada 2020

STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET...

więcej

WAŻNA INFORMACYJNA!

1 kwietnia 2020

Pomimo epidemii koronawirusa nie zostawiamy osób doznających przemocy lub/i współuzależnionych bez pomocy. ...

więcej

Warsztaty Asertywności

5 luty 2020

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaprasza na warsztaty asertywności dla młodzieży i osób dorosłych, które w życiu codziennym mają problemy z nieśmiałością, z nie radzeniem sobie w trudnych sytuacjach i mających trudnści z przystosowaniem się do dzisiejszych czasów.

...

więcej

1 2 3 4

copyright 2012
Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom