Aktualności

Konferencja w sprawie ratyfikacji Konwencji CAHVIO

4 luty 2014

W dniu 4 lutego 2014 roku Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny zorganizował konferencję dotyczacą ratyfikcji Konwencji CAHVIO. Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" została zaproszona na owe spotkanie i wzięła udział w dyskusji. 

Owa konwencja wywołuje wiele kontrowersji, posiada wielu zwolenników jak i wielu przeciwników. Głownie cele CAHVIO nie budzą wątpliwości. Kwestia ochrony obywateli przed przemocą w tym w szczególności przed zgwałceniami w rodzinie jest bezdyskusyjna. Jednakże Konwencja nie wprowadza do polskiego porządku prawnego nic nowego, a przy okazji wprowadza równocześnie zapisy, które budzą wątpliwości co do zgodności z Konstytucją - twierdzą przeciwnicy konwencji. Jak mówią, konwencja sugeruje, że źródłem przemocy jest tradycyjny, paternalistyczny rozkład ról w rodzinie. 

Co więcej Konwencja wprowadza zmiany w Kodeksie Karnym. Do 27 stycznia 2014 roku przestępstwa zgwałcenia były ścigane na wniosek, co znaczy iż pokrzywdzony był zobligowany do złożenia wniosku o ściganie sprawcy przestęstwa. Ofiara przestępstwa posiada wybór. Konwencja wprowadza bezwnioskowy tryb ścigania przestępstwa zgwałcenia. Przez co ofiarom przestępstw zgwałcenia został ten wybór odebrany. Według nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła 27 stycznia 2014 r., ofiara zgwałcenia będzie zmuszana do składania zeznań w przeciwnym razie popełni czyn zabroniony z art. 233 § 1 Kodeksu karnego (znamię zatajenia prawdy) zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3. Co więcej, zrezygnowano z zagwarantowania ofiarom przestępstw zgwałcenia prawa do odmowy składania zeznań.

 

W czasie konferencji głos w tej sprawie zabrała prezes zarządu Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom" p. Krystyna Żytecka. Poniżej znajduje się jej wypowiedź:

 

"Prowadzę Fundację od 14 lat. Ofiarami zgwałceń zajmujemy się 12 lat jako praktycy. (...) Uczestniczyłam w podkomisji, która pracowała nad tym trybem.  W czasie prac był trudny moment, gdyż było nam ciężko przyprowadzić na tę podkomisję ofiary zgwałceń po terapii. Myśmy to zrobiły, one wypowiadały się na podkomisji sejmowej. Nie chciały takiego trybu. Jednakże takie głosy nie są liczone i brane pod uwagę. (...) Chcę Państwu powiedzieć po pierwsze iż brak trybu wnioskowego lub brak gwarancji w postaci prawa do odmowy składania zeznań, jest ogromną krzywdą i niesprawiedliwością dla ofiar przestępstw zgwałcenia. Ofiary przestępstw zgwałcenia, są w tak ogromnej traumie, że nie są bardzo często wstanie opowiadać nawet psychoterapeutą o tym co je spotkało. Bardzo często ofiara zgwałcenia przez dwa tygodnie do nawet 6 tygdoni, leży w pozycji embrionalnej i nie ma do niej dostępu nawet psychoterapeuta. Jak ona ma stanąć przed Sądem i zeznawać? Poza tym wiemy o tym, że 27 stycznia weszło w życie, że ofiara zgwałcenia zmuszana będzie do składania zeznać, w przeciwnym razie popełni czyn zabroniony z art. 233 par. 1 kk. Proszę Państwa, o czym my mówimy? Ona została zgwałcona i jeszcze za to będzie odopowiadała, bo nie składa zeznań? Ja powiem tak. Dajmy wolność do wypowiadania  się ofiarom zgwałceń, które zostały bardzo skrzywdzone i potrzeba ogromnego czasu, żeby one w jakiś sposób doszły do siebie. Proszę sobie wyobrazić, że terapia z ofiarom zgwałcenia trwa mniej więcej dwa, trzy lata. Do roku czasu ona nie chce wychodzić na ulicę. Trzeba z nią chodzić. Do trzech miesięcy ona się nie myje. Czy Państwo jesteście w stanie sobie to wyobrazić? My tak, bo my jesteśmy praktykami. A ci co merytorycznie podchodzą, niech w ogóle się w tym temacie nie wypowiadają. Bo to szkoda czasu, naprawdę. Spójrzmy na ofiary zgwałcenia, spójrzmy na ich potrzeby. Czy państwo sobie wyobrażają taką sytuację, że są integarcyjne wyjazdy, bardzo często mamy ofiary zgwałcenia z tych integracyjnych zjazdów. One nie chcą zgłaszać. Dlaczego? Bo nie chcą wkopywać ludzi ze swojej instytucji. Aby się ich najbliżsi nie dowiedzieli. I nagle taka ofiara z wniosku zostanie zmuszona do takich zeznań? Proszę Państwa o czym my mówimy? Trzeba się zastanowić najpierw, jaką krzywdę zrobi Państwo ofiarom zgwałcenia, a dopiero potem podejmowć decyzje czy zmiany w kodeksie karnym."

 

Link do konfencji w sprawie atyfikacji Konwencji CAHVIO:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#CD236E3F0C031785C1257C5C003C9460

 

Cornette Underwear sp. z o.o. sp.j.

4 kwietnia 2022

Cornette Underwear sp. z o.o. sp. j. to nasi darczyńcy o wielkich sercach.

...

więcej

Od 01 marca 2022r. zapraszamy na bezpłatne konsultacje psychologiczne, porady prawne i na warsztatową grupę wsparcia

1 marca 2022

W ramach programu, realizowanego przez Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom", finansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzialnicy Praga Południe, adresowanego do mieszkańców Warszawy Dzielnicy Praga Południe, od 01 marca 2022r. zapraszamy osoby doznające przemocy w rodzinie, bądź osoby zmagające się ze współuzależnieniem do odbycia bezpłatnych porad prawnych, konsultacji psychologicznych dla dorosłych i konsultacji psychologicznych dla dzieci.

...

więcej

OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI !!!

22 listopada 2021

Uwaga na oszustów !!!...

więcej

Fort Boyard Polska s01e07

3 października 2021

Zwycięzcy: modelka Osi Ugonoh, wokalista Czadoman i TikToker Krystian Ziętkowski swoją wygraną przekazali na cele statutowe Naszej Fundacji. Gratulujemy wygranej i dziękujemy za wielkie serce ❤...

więcej

Kobieta została zgwałcona na dyskotece. Prokurator umorzył sprawę. "Skoro nie nosi bielizny, to prowokuje"

30 sierpnia 2021

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27496585,kobieta-zostala-zgwalcona-w-dyskotece-prokurator-umorzyl-sprawe.html

...

więcej

20 lecie

4 lipca 2021

20 lat działalności Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom"...

więcej

25 listopada Międzynarodowym Dniem Zwalczania Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada 2020

STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET...

więcej

WAŻNA INFORMACYJNA!

1 kwietnia 2020

Pomimo epidemii koronawirusa nie zostawiamy osób doznających przemocy lub/i współuzależnionych bez pomocy. ...

więcej

Warsztaty Asertywności

5 luty 2020

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" zaprasza na warsztaty asertywności dla młodzieży i osób dorosłych, które w życiu codziennym mają problemy z nieśmiałością, z nie radzeniem sobie w trudnych sytuacjach i mających trudnści z przystosowaniem się do dzisiejszych czasów.

...

więcej

1 2 3 4

copyright 2012
Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom