Aktualności

Konferencja w sprawie ratyfikacji Konwencji CAHVIO

4 luty 2014

W dniu 4 lutego 2014 roku Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny zorganizował konferencję dotyczacą ratyfikcji Konwencji CAHVIO. Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom" została zaproszona na owe spotkanie i wzięła udział w dyskusji. 

Owa konwencja wywołuje wiele kontrowersji, posiada wielu zwolenników jak i wielu przeciwników. Głownie cele CAHVIO nie budzą wątpliwości. Kwestia ochrony obywateli przed przemocą w tym w szczególności przed zgwałceniami w rodzinie jest bezdyskusyjna. Jednakże Konwencja nie wprowadza do polskiego porządku prawnego nic nowego, a przy okazji wprowadza równocześnie zapisy, które budzą wątpliwości co do zgodności z Konstytucją - twierdzą przeciwnicy konwencji. Jak mówią, konwencja sugeruje, że źródłem przemocy jest tradycyjny, paternalistyczny rozkład ról w rodzinie. 

Co więcej Konwencja wprowadza zmiany w Kodeksie Karnym. Do 27 stycznia 2014 roku przestępstwa zgwałcenia były ścigane na wniosek, co znaczy iż pokrzywdzony był zobligowany do złożenia wniosku o ściganie sprawcy przestęstwa. Ofiara przestępstwa posiada wybór. Konwencja wprowadza bezwnioskowy tryb ścigania przestępstwa zgwałcenia. Przez co ofiarom przestępstw zgwałcenia został ten wybór odebrany. Według nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła 27 stycznia 2014 r., ofiara zgwałcenia będzie zmuszana do składania zeznań w przeciwnym razie popełni czyn zabroniony z art. 233 § 1 Kodeksu karnego (znamię zatajenia prawdy) zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3. Co więcej, zrezygnowano z zagwarantowania ofiarom przestępstw zgwałcenia prawa do odmowy składania zeznań.

 

W czasie konferencji głos w tej sprawie zabrała prezes zarządu Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom" p. Krystyna Żytecka. Poniżej znajduje się jej wypowiedź:

 

"Prowadzę Fundację od 14 lat. Ofiarami zgwałceń zajmujemy się 12 lat jako praktycy. (...) Uczestniczyłam w podkomisji, która pracowała nad tym trybem.  W czasie prac był trudny moment, gdyż było nam ciężko przyprowadzić na tę podkomisję ofiary zgwałceń po terapii. Myśmy to zrobiły, one wypowiadały się na podkomisji sejmowej. Nie chciały takiego trybu. Jednakże takie głosy nie są liczone i brane pod uwagę. (...) Chcę Państwu powiedzieć po pierwsze iż brak trybu wnioskowego lub brak gwarancji w postaci prawa do odmowy składania zeznań, jest ogromną krzywdą i niesprawiedliwością dla ofiar przestępstw zgwałcenia. Ofiary przestępstw zgwałcenia, są w tak ogromnej traumie, że nie są bardzo często wstanie opowiadać nawet psychoterapeutą o tym co je spotkało. Bardzo często ofiara zgwałcenia przez dwa tygodnie do nawet 6 tygdoni, leży w pozycji embrionalnej i nie ma do niej dostępu nawet psychoterapeuta. Jak ona ma stanąć przed Sądem i zeznawać? Poza tym wiemy o tym, że 27 stycznia weszło w życie, że ofiara zgwałcenia zmuszana będzie do składania zeznać, w przeciwnym razie popełni czyn zabroniony z art. 233 par. 1 kk. Proszę Państwa, o czym my mówimy? Ona została zgwałcona i jeszcze za to będzie odopowiadała, bo nie składa zeznań? Ja powiem tak. Dajmy wolność do wypowiadania  się ofiarom zgwałceń, które zostały bardzo skrzywdzone i potrzeba ogromnego czasu, żeby one w jakiś sposób doszły do siebie. Proszę sobie wyobrazić, że terapia z ofiarom zgwałcenia trwa mniej więcej dwa, trzy lata. Do roku czasu ona nie chce wychodzić na ulicę. Trzeba z nią chodzić. Do trzech miesięcy ona się nie myje. Czy Państwo jesteście w stanie sobie to wyobrazić? My tak, bo my jesteśmy praktykami. A ci co merytorycznie podchodzą, niech w ogóle się w tym temacie nie wypowiadają. Bo to szkoda czasu, naprawdę. Spójrzmy na ofiary zgwałcenia, spójrzmy na ich potrzeby. Czy państwo sobie wyobrażają taką sytuację, że są integarcyjne wyjazdy, bardzo często mamy ofiary zgwałcenia z tych integracyjnych zjazdów. One nie chcą zgłaszać. Dlaczego? Bo nie chcą wkopywać ludzi ze swojej instytucji. Aby się ich najbliżsi nie dowiedzieli. I nagle taka ofiara z wniosku zostanie zmuszona do takich zeznań? Proszę Państwa o czym my mówimy? Trzeba się zastanowić najpierw, jaką krzywdę zrobi Państwo ofiarom zgwałcenia, a dopiero potem podejmowć decyzje czy zmiany w kodeksie karnym."

 

Link do konfencji w sprawie atyfikacji Konwencji CAHVIO:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#CD236E3F0C031785C1257C5C003C9460

 

Boogie z zespołu Łobuzy Naszym Darczyńcą! Dziękujemy:)

20 grudnia 2018

 

Zwycięzca 9 odcinka 10 edycji Twoja Twarz brzmi znajomo Boogie z zespołu Łobuzy przekazał wygraną Naszej Fundacji:)

...

więcej

Życzenia Świąteczne i Noworoczne

16 grudnia 2018

Wesołych Świąt I Szczęśliwego Nowego 2019 Roku

...

więcej

KUPUJĄC TĘ KSIĄŻKĘ, WSPIERASZ FUNDACJĘ „POMOC KOBIETOM I DZIECIOM“, KRS 0000025056, www.przemockid.pl

8 kwietnia 2018

KUPUJĄC TĘ KSIĄŻKĘ, WSPIERASZ FUNDACJĘ „POMOC KOBIETOM I DZIECIOM“, KRS 0000025056, www.przemockid.pl. 

...

więcej

NABÓR NA WARSZTATOWĄ GRUPĘ WSPARCIA

1 marca 2018

OD DNIA 01 MARCA 2017 ROKU OGŁASZAMY NABÓR NA WARSZTATOWĄ GRUPĘ WSPARCIA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ, JAK TEŻ DLA OFIAR ZGWAŁCENIA, OSÓB ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z SYNDROMEM WSPÓŁUZALEŻNIENIA I OFIAR PRZESTĘPSTW.

 

 

...

więcej

Zapraszamy na bezpłatne porady psychologiczne i porady prawne

1 marca 2018

W ramach programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom" adresowanego do mieszkańców Warszawy Dzielnicy Praga Południe, zapraszamy osoby doznające przemocy domowej, bądź osoby zmagające się ze współuzależnieniem do odbycia bezpłatnych porad psychologicznych i porad prawnych.

...

więcej

Przekaż 1% Fundacji "Pomoc Kobietom i Dzieciom"

6 marca 2018

1 % PODATKU: KRS 0000025056, Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom"

...

więcej

Trzeba być głupią, by wyjść za policjanta

16 września 2017

Nr 38/2017 Newsweek Polska, "Trzeba być głupią, by wyjść za policjanta", TEKST Anna Szulc ILUSTRACJA Anna Reinert/Jacek Faleńczuk
...

więcej

Pigułka Gwałtu Może Być Koszmarem Twoich Wymarzonych Wakacji

28 czerwca 2017

PIGUŁKA GWAŁTU: JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ

...

więcej

NABÓR NA WARSZTATOWE GRUPY WSPARCIA

20 luty 2017

OD 01 MARCA 2017 ROKU OGŁASZAMY NABÓR 

...

więcej

Pan Dariusz Kordek Naszym Darczyńcą!

20 marca 2016

Pan Dariusz Kordek wygrał odcinek programu telewizyjnego PolsatuTwoja twarz brzmi znajomo, a pieniądze z wygranej przekazal Naszej Fundacji! DZIĘKUJEMY PANIE DARIUSZU!

...

więcej

1 2 3

copyright 2012
Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom